5 žingsniai sąmoningo pykčio link

5 žingsniai sąmoningo pykčio link

Tobulėkite, būkite subrendę ir supraskite, kad medus pritraukia daugiau vabzdžių nei actas. Neleiskite, kad jūsų pyktis ir nusivylimas neigiamai veiktų aplinkinius. Zigas Ziglaras

Dauguma žmonių bent kartą per dieną pasipiktina, sudirgsta, susierzina ar pajunta kartėlį. Kiekvienas turime teisę išgyventi tai, ką jaučiame, ir pyktis, žinoma, nėra išimtis. Tai emocinis signalas, kurį būtina išgirsti. Neatpažintas, kaupiamas, vengiamas ar slopinamas pyktis ilgainiui virsta įniršiu, rodančiu pažeistą vidinį žmogaus vientisumą ir sutrikusį santykį su išoriniu pasauliu. Tokiam pykčiui palaikyti sunaudojame milžinišką kūrybinės, intelektinės ir seksualinės energijos kiekį. Kitą vertus, jei stengsimės suprasti pyktį ir priimsime jį kaip galimybę geriau pažinti save bei tobulėti, atsiversime prasmingoms permainoms santykiuose su savimi ir artimaisiais. Nuo ko pradėti?

Praktikuokime savistabą

Kuo labiau pykstame, tuo labiau susitelkiame į kitą žmogų, kuris, mūsų manymu, mus ir supykdė. Tuo metu pamirštame etiketą, pozityvius bendravimo įgūdžius, seminaruose išgirstą medžiagą apie pykčio valdymą, perskaitytas knygas apie savikontrolę ir pasižadėjimą bendrauti mandagiai. Kai pykčio energija užvaldo visą kūną ir protą, atrodo, kad užverda kraujas, tampame akli, nebematome, kas vyksta, o tik kibirkščiuojame ir sproginėjame bet kur ir bet kada.

Dažnai barnio ar konflikto metu bandome įrodyti tiesą ar pranašumą, nors kiekvienas savaip esame teisūs, vertingi ir unikalūs, tiesiog skirtingai suvokiame tikrovę. Pavyzdžiui, vyras priekaištauja, kad žmona neskaniai gamina, o ji barasi, kad sutuoktinis per mažai uždirba, kad pajėgtų sumokėti už brangiai kainuojančius maisto gaminimo kursus; darbdavys piktinasi prasta pavaldinių darbo kokybe, o jie tikina padarę viską, ką galėjo, esant krizinei situacijai ir turint ribotus darbo išteklius; tėvai skundžiasi, kad vaikai namie nesitvarko, o jie nuoširdžiai tikina, kad tenori žaisti ir stengiasi susitvarkyti tiek, kiek pajėgia. Pykčiui stiprėjant ir augant įtampai, mūsų ego vis labiau pučiasi, o savikontrolė silpsta, todėl pykčio banga pradeda valdyti mus, o ne mes ją.

Šią straipsnio dalį taip pat galite rasti čia: http://www.psichologijatau.lt/4183-2/

Straipsnio tęsinį galite rasti tik popieriniame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje  (2017 Nr.2).